Jesteś tutaj :   Filmy

FILMY
 • 2014-04-22 08:11:00

  Sport a zdrowie

  W jaki sposób ruch wpływa na nasze zdrowie?
  Tłumaczy prof. Wojciech Drygas.
  Żródło: kardiolo.pl, youtube.pl
  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2014-01-27 10:00:00

  Pacjent Wykluczony - ogólnopolska kampania społeczna


  W poniedziałek 23 września 2013 roku ruszyła ogólnopolska kampania społeczna Pacjent wykluczony na rzecz pomocy pacjentom onkologicznym, którzy nie znajdują oparcia w systemie opieki zdrowotnej, czyli stają się wykluczeni przez system. Projekt organizowany jest przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych. Patronat honorowy nad kampanią objęła Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

  Pacjent wykluczony to pacjent, który ma utrudniony dostęp do diagnozy. Zbyt długo oczekuje na leczenie. Kolejki wynikają z faktu, że w Polsce leczenie nowotworów nie jest traktowane jako procedura ratująca życie. Rak nie poczeka. Pacjent wykluczony to chory który nie otrzymuje na czas przynależnych uprawnień do leczenia oraz informacji na temat dalszego postępowania. „Tłumaczenie o wyczerpaniu kontraktu na terapię nie jest dla pacjenta istotnym argumentem. Pacjent oczekuje szybkiej decyzji w sprawie podjęcia leczenia" mówi prof. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Onkologii CMPK w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock.

  Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i administracji państwowej na problemy pacjentów onkologicznych, dostarczenie pacjentom rzetelnej informacji dotyczącej możliwości uzyskania szybkiego dostępu do leczenia oraz realna pomoc prawna. Pacjent onkologiczny ma pełne prawo do bezpłatnego leczenia w ramach publicznej służby zdrowia.

  Opóźnienia wynikają z długotrwałego oczekiwania na wizyty u specjalistów. Odległe terminy wdrożenia terapii wpływają na wyniki leczenia i mogą znacznie obniżyć jej skuteczność. Ze względu na limity dochodzi do sytuacji, że chorzy leczeni są tylko paliatywnie zamiast onkologicznie. „W Polsce szacunkowo żyje 500 tys. ludzi z nowotworami. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że aż jedna czwarta z tych osób czeka w kolejkach. Powoduje to zaostrzenie choroby.Wszystkiemu winne są limity a przecież nowotwór nie poczeka. Kolejki do leczenia chirurgicznego, diagnostyki po leczeniu i dalej kolejki do kolejnej fazy leczenia" - mówi Jacek Gugulski, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Oczekiwanie dotyczy diagnostyki, leczenia chemioterapią, radioterapią, chemioterapią niestandardową i programów lekowych. Podczas kampanii Rak. To się leczy organizatorzy zachęcają wszystkich do badań profilaktycznych, tylko że oczekiwanie po wykryciu nowotworu powoduje, że część osób niepotrzebnie przegrywa walkę z chorobą. „Nieetyczne jest to, że po wykryciu nowotworu, pacjenta ustawia się w kolejce do leczenia"-- dodaje Jacek Gugulski.

  Pacjent Wykluczony pozbawiony jest także rzetelnej informacji. Zagubiony w labiryncie przepisów, często nie posiadając wystarczających środków finansowych, nie może podjąć leczenia na czas. Pacjent czuje się bezradny, nie ma wsparcia ze strony państwa, nie potrafi zmienić swojej sytuacji. Dlatego do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy kancelarie adwokackie działające
  w całej Polsce. Wsparcie prawne jest realizowane pro publico bono.

  Kampania oparta jest na synergii, połączeniu sił Liderów organizacji pacjenckich z całej Polski. W szesnastu województwach,
  w zależności od miejsca zamieszkania, osoba chora będzie miała możliwość kontaktu z Liderem lokalnej organizacji, który będzie koordynował kontakt pacjenta z kancelarią adwokacką.

  W ramach kampanii Pacjent wykluczonypowołano Kapitułę Ekspertów w składzie:

  prof. dr hab. n. med. Sławomira Kyrcz -- Krzemień - Kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. nadzw. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur - Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Zawodowych
  i Nadciśnienia Tętniczego we Wrocławiu, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski - Kierownik Kliniki Onkologii CMPK w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki - Kierownik Katedry Hematologii Collegium Medium, ordynator Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, oraz Wiesława Adamiec-Prezes Fundacji Carita - Żyć ze Szpiczakiem, adw. Paulina Kieszkowska-Knapik - Fundacja Lege Pharmaciae, Kancelaria Baker McKenzie, adw. Roman Słomkowski, Szymon Chrostowski - Wiceprezes PKPO, Jacek Gugulski - przewodniczący kapituły, Wiceprezes PKPO. Kapituła czuwa nad merytoryczną realizacją projektu oraz przeznaczeniem środków zebranych podczas charytatywnego koncertu Katy Melua w czerwcu br. w ramach ogólnopolskiej kampanii Rak. To się leczy. Eksperci opiniują kierunki dalszego rozwoju kampanii.

  Na stronie kampanii www.pacjentwykluczony.pl można łatwo znaleźć informacje niezbędne w sprawnym poruszaniu się po mapie potrzeb pacjenta onkologicznego.

  Źródło: youtube.com
  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2014-01-08 09:00:00

  VINCENT CHCE BYĆ SOBĄ Z SYNDROMEM TOURETTE'A

  Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette'a oraz firma dystrybucyjna Aurora Films przygotowały kampanię społeczną pod hasłem „VINCENT CHCE BYĆ SOBĄ Z SYNDROMEM TOURETTE'A". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi publicznej na osoby z zespołem Tourette'a, dzięki czemu zwiększy się świadomość występowania zaburzenia i zmniejszy się lęk społeczny przed osobami chorymi. Kampania może też działać w sposób terapeutyczny dla osób z syndromem, dodając im odwagi i zwiększając samoakceptację oraz poczucie własnej wartości.

  Zespół Tourette'a jest wrodzonym zaburzeniem neurologicznym, które charakteryzuje się występowaniem licznych tików ruchowych i głosowych. Zazwyczaj tiki przybierają łagodną postać, jednak w cięższych przypadkach symptomem choroby może być mimowolne przeklinanie lub wykonywanie nieprzyzwoitych gestów.

  Osoby z "Tourettem", mimo pełnej sprawności intelektualnej i emocjonalnej, często traktowane są przez społeczeństwo jako osoby chore psychicznie i spotykają się z negatywnym przyjęciem i odrzuceniem. Choroba i poczucie wykluczenia często powodują też dodatkowe schorzenia, jak lęk, depresja, obniżenie nastroju. Chcemy pokazać, że występowanie tej choroby i dziwne zachowania osób z zaburzeniem, nie sprawiają zagrożenia dla otoczenia. OSOBY Z ZESPOŁEM TOURETTE'A, PODOBNIE JAK KAŻDY Z NAS, PRAGNĄ TEGO SAMEGO: CHCĄ BYĆ WŚRÓD LUDZI I CIESZYĆ SIĘ ŻYCIEM.

  Film został wyprodukowany przez Małgorzatę Borychowską (Brand New Films), która jest również autorką kampanii. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Małgorzata Suwała, za zdjęcia Marcin Łaskawiec, za montaż off line Szymon Kraszewski, za korekcję barwną Tomasz Michalczewski. Dźwięk na planie nagrał Piotr Chuszno. Udźwiękowienie powstało pod czujnym uchem Agaty Chodyry. W filmie słyszymy również głos lektorski Sylwii Nowiczewskiej. Nad scenografią czuwała Zuzanna Srebrna, a kostiumy przygotowała Justyna Suwała.
  W roli Vincenta wystąpił Kamil Mrożek. Partneruje mu Liwia Bargieł.

  Produkcja: Brand New Films na zlecenie Aurora Films.

  Źródło: Youtube
  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-11-07 07:30:00

  Choroba wieńcowa - metody leczenia

  O metodach leczenia choroby wieńcowej w programie "Bez recepty" rozmawiali dr n. med. Michał Zembala , dr Piotr Gryglas oraz Monika Selimi.

  źródło: youtube.pl
  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-10-10 08:00:00

  Porady pediatry: Czy podawać dzieciom suplementy diety?

  Czy konieczne jest podawanie dziecku suplementów diety? Czy mogą one zastąpić zbilansowane posiłki? Posłuchajcie opinii eksperta, doktor Jolanty Wacławek z Instytutu Matki i Dziecka i przekonajcie się, co może zaszkodzić, a co pomóc. Źródło: HappyTV.pl , youtube.pl Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-08-22 12:00:00

  Jak leczyć niepłodność?

  Co piąta para nie może się doczekać dziecka, bo przynajmniej jedno z rodziców ma kłopoty z płodnością. Ten problem dotyka milionów Polaków. Lekarze mogą pomóc 20-30 proc. z nich. Jeśli po roku współżycia bez żadnego zabezpieczenia, czyli bez pigułki antykoncepcyjnej, spirali, prezerwatywy, globulek czy choćby posługiwania się kalendarzykiem małżeńskim, para nie doczeka się ciąży, to ma podstawy do obaw, że spełnienie marzenia o wspólnym dziecku nie będzie proste. Więcej na www.stylzycia.tvp.pl Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-07-16 07:00:00

  Kleszcze - co należy o nich wiedzieć?

  Kleszcze przenoszą groźne choroby, od których można się zaszczepić. Sama szczepionka to jednak profilaktyka przeciw kleszczowermu zapaleniu opon mózhowych i mózgu, nie ustrzeże nas od boreliozy.
  Najlepszym rozwiązaniem jest uniknięcie kontaktu - odpowiednie zabezpieczenie ciała ubraniem, a po spacerze - dokładne obejrzenie ciała.
  Eksperci szacuję, że ok. 15-30 proc. kleszczy przenosi groźne choroby. Ukąszenia pozostałych kleszczy są niegroźne dla człowieka.

  źródło: Telewizja Ełk
  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-06-28 15:00:00

  Pneumokokowe zapalenie płuc

  Prof. dr hab. n. med. Adan Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi tłumaczy, na czym polega zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki. Najczęściej chorują na nie dzieci do 5 roku i osoby po 60 roku życia. Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-06-21 06:16:00

  Cukrzyca: co to jest?

  Dowiadujemy się o cukrzycy najczęściej wtedy kiedy jej rozwój jest już wysoko zaawansowany. Konsekwencją może być zawał serca, udar mózgu albo rozwój miażdżycy. Ponad 2,5 mln osób w Polsce zmaga się z tą chorobą a sama cukrzyca jest na trzecim miejscu chorób powodujących zgon człowieka.

  Podwyższony poziom glukozy we krwi (bo takie są widoczne objawy) to efekt niedoboru insuliny w organizmie, która odpowiedzialna jest za proces przemiany materii. W klinice "Pod Tężniami" w Ciechocinku specjaliści pomagają w rozpoznaniu oraz leczeniu tej choroby.


  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.
 • 2013-06-14 08:00:00

  Jak dbać o nerki?

  Nerki są jednym z ważniejszych organów ludzkiego ciała. Życie bez nich jest praktycznie niemożliwe. O tym, jak powinniśmy o nie dbać, mówi profesor Rutkowski, Krajowy konsultant ds. nefrologii .

  Nie używać soli, rzucić palenie, nie pić alkoholu, dbać o zdrowe odżywianie, często się badać - dzięki temu, nasze nerki będą w dobrej formie.

  źródło:uwaganerki.pl
  Dodaj komentarz
  • KOMENTARZE DO FILMU
  • Brak komentarzy do danego filmu.